Early music in Bruges

Early music in Bruges
 

International Competition Musica Antiqua 2018

 

The International Competition Musica Antiqua focuses on the harpsichord in 2018.

 

Johan Huys - BE, Skip Sempé - US, Andrea Marcon IT, Carole Cerasi - UK, Olga Martynova - RU and Menno Van Delft - NL will be the members of the jury.

 

The preselections start on Wednesday August 1 2018. The final will take place on Wednesday August 8.

 

The International Competition Musica Antiqua 2018 will take place in Concertgebouw Brugge. More info about regulations, subscribing and repertoire will be published here by the end of November.

planning

HALVE FINALE

MA 07.08.2017

Provinciaal Hof

11:00 Lester, Anna Jane
11:30 Rekiec, Filip
12:00 Wagner Philipp
12:30 Laura Schmid

13:00 pauze - tuning

 

14:00 Nicolas Rosenfeld
14:30 Maya Kadish
15:00 Evgenii Sviridov
15:30 Yeuntae Jung
16:00 Mattias Ferre

 

16:30 pauze - tuning

 

17:00  HyeonHo Jeon
17:30  Liang Yi-Chang
18:00  Gasselin, Salomé
18:30  Frederike Vollert
19:00  Alfia Bakieva
19:30  Lusson, Augustin

 

 

 

Preselections

Due to the large number of contestants, the first round will proceed in two parallel sessions (A &

B) which both take place in the Provinciaal Hof.

 

 

WED 02.08.2017

13u30

A:
Go Arai - JP - oboe
Petrescu Maria - RO - oboe
Jeon Hyeonho - KR - recorder
Debus Tabea - DE - recorder

Lopez Paz Rodrigo - CU - oboe
Rotsztejn Samuel - FR - recorder
B:
Piatrouskaya Aliona - BY - violin
Takagishi Takuto - JP - violin
Spiridonova Daria - RU - violin
Khokhlov Gleb - RU - violin
Yaron Mayersohn Hed - DE - violin
Cuellar Rendon Karin Andrea - BO - violin

 

16u10
A:
Albert Bo-Shiun Shen - TW - oboe
François Flora - FR - recorder
Clement Anne - LU - recorder
Bernstein Martin - US - recorder
Néveri Bence - HU - recorder
Blasl Christine - AT - recorder

 

16u30
B:
Cordone Isobel - IE - violin
Kano Imada - JP - violin
Biscevic Eleonora - IT - traverso
Toriu Marie - JP - violin
Martínez Pueyo Luis - ES - traverso

 

 

 

THU 03.08.2017

 

10u00
A:
Jung Yeuntae - KR - recorder
Nakaijma Emi - JP - recorder
Dostaler-Lalonde Octavie - CA - cello
Triesschijn Thomas - NL - recorder
Kwon Hojin - KR - recorder

B:
Odorico Michelle - CA - violin
Rubio Gabrielle - FR - traverso
Gordon Valerie - US - violin
Welik Aleksandra - PL - traverso
Javier, Aguilar Bruno – ES – violin

 

13u30
A:
Liang Yi-Chang - TW - recorder
Berchtold Silvia Christina - DE - recorder
Buckland Lisa Katharina - AT - recorder
Choi Sena - KR - recorder
Frankhauser Julia - CH - recorder
Leith Mary-Jannet - UK - recorder

B:
Lusson Augustin - FR - violin
Gasselin Salomé - FR - gamba
Kobayashi Kaori - JP - violin
Ivanova-Diatlova Eva - RU - traverso
Shibata Toshiyuki - JP - traverso
Burrell Naomi - UK - violin

 

16u10
A:
Segard-Piganeau Mathilde - FR – recorder
Sobbe Lea - DE - recorder
Engel Charlotte - FR - cello
Shimane Tomofumi - JP - cello

 B:
Alfia Bakieva - RU – violin
Kadish, Mayah – IT - violin
Lester Anna Jane - US - violin

 

 

 

FRI 04.08.2017

 

10u00

A:
• Vollert Friederike - DE - recorder
• Gramesc Gabriel - RO - oboe
• Knoll Johannes - AT - oboe
• Mitterer Manuela - AT - recorder
• Elena Vylegzhanina - RU - cello
• Nodilo Stjepan - HR - oboe
• Melián Noelia - ES - oboe

B:
• Kohl Charlotte Sophie - DE - violin
• Rekiec Filip - PL - violin
• Herden Natalia - RU - traverso
• Svetlana Ramazanova - RU - violin
• Pilchen Alexander - RU - violin
• Gagnon-Lafrenais Noemy - CA - violin
• Sviridov Evgenii - RU - violin
• Safikhanova Asia - RU - traverso

 

 

13u30

A:
• Frankhauser Julia - CH - oboe
• Brezavscek Marus - SI - recorder
• Saji Minori - JP - oboe
• Kiraly Dóra - HU - recorder
• Wagner Philipp - AT - oboe
• Zambon Arianna - IT - oboe

B:
• Itoh Taiko - JP - traverso
• Michurina Emilia - RU - violin
• Hansen Chloe - AU - traverso
• Monteiro Paul - FR - violin
• Carré Elena - RU - traverso
• Yu Ma - TW - traverso

 

 

SAT 05.08.2017

10u00
A:
• Rosenfeld Nicolas - FR - recorder
• Schmidt Sebastian - DE - recorder
• Hanke David - DE - recorder
• Tollenaar Veronica - NL - recorder
• Wisse Teun - NL - recorder

B:
• Tournet Valentin - FR - gamba
• Boissonnot-Guilbault Agnès - FR – gamba
• Baù Teodoro - IT – gamba
• Ferre Mathias - FR - gamba
• Hazama Noyuri - JP – violin
• Hirte Flavia - DE – traverso
• Cuellar Rendon Karin Andrea - BO -violin

 

13u30
A:
• Schmid Laura - DE - recorder
• Muenzel Mirjam-Luise - DE – recorder
• Loewenich Alina - DE - recorder

B:

• Pierrard Louise - FR – gamba
• Esain Isabel - ES - gamba
• Conway Kate - UK - gamba
• Ytier Yves - CL - violin
• Zschenderlein Jonas - DE - violin
• Plosila Vera - FI - traverso

 

 

SEMI-FINAL

MO 07.08.2017

Provinciaal Hof


11:00 Lester, Anna Jane
11:30 Rikiec, Filip
12:00 Wagner Philipp
12:30 Laura Schmid

 

13:00 pauze - tuning

 

14:00 Nicolas Rosenfeld
14:30 Maya Kadish
15:00 Evgenii Sviridov
15:30 Yentae Jung
16:00 Mattias Ferre

 

16:30 pauze - tuning

 

17:00 10 Jeon Yeunho
17:30 11 Lian Yi-Chan
18:00 12 Gasselin, Salomé
18:30 13 Frederike Vollert
19:00 14 Alfia Bakieva
19:30 15 Lusson, Augustin

11:00  Lester, Anna Jane
11:30  Rikiec, Filip
12:00  Wagner Philipp
12:30  Laura Schmid

 

13:00 pauze - tuning

14:00  Nicolas Rosenfeld
14:30  Maya Kadish 
15:00  Evgenii Sviridov
15:30  Yentae Jung
16:00  Mattias Ferre


16:30 pauze - tuning 


17:00 10 Jeon Yeunho
17:30 11 Lian Yi-Chan
18:00 12 Gasselin, Salomé
18:30 13 Frederike Vollert
19:00 14 Alfia Bakieva
19:30 15 Lusson, Augustin

Festival Van Vlaanderen Bruges

Subscribe to the MAfestival newsletter

Festival Van Vlaanderen Bruges

Subscribe to the MAfestival newsletter